Kiertuepäiväkirja

Voit seurata vauhdikasta tivolielämää reaaliajassa kiertuepäiväkirjasta. Erilaiset tapahtumat, kommellukset ja fiilikset mahtuvat yksiin ja samoihin päiväkirjakansiin, jotta kaikkien on mahdollista saada kurkkia erilaiseen tivolielämään.
Juhannus

24.6.2011 16.07

Joensuu - kesäkaupunki

Pohjoiskarjalainen vieraanvaraisuus ei jättänyt tänäkään vuonna kylmäksi; Laululavalla ja Joensuun vilkkaudesta kuuluisalla torilla nautittiin puolin ja toisin kesäisistä päivistä.

 

Iisalmesta matka jatkui kohti Joensuuta. Jälleen kerran muuttopäivä oli kaunis ja kuuma. Mikähän siinä onkaan, että aina juuri muuttopäivänä aurinko paistaa kirkkaalta taivaalta? Helteet kuitenkin jatkuivat myös koko seuraavan viikon. Intiaanikesän toivossa tivolilaiset pääsivät nautiskelemaan viereisen uimarannan beach- kentästä ja mukavan virkistävästä järvivedestä.

 

Joensuulaiset huvittelivat tapansa mukaisesti ahkerasti. Onneksi mukaan mahtuu myös paljon muutakin kuin työtä ja kahden viikon aikana muillekin aktiviteeteille jäi paljon aikaa. Tivolityön etuja on, että päivätyöt alkavat vasta iltapäivän puolella, joten aamu- ja keskipäivät voi kukin pyhittää shoppailulle, nukkumiselle, auringonpalvonnalle, vesijetillä ajelulle tai vaikkapa wakeboardingille, etenkin kun järvi on 100 metrin päässä tivolista. Kukin tyylillään;) Joensuussa vietimme myös mukavaa kesäistä grillausiltaa yhdessä koko henkilökunnan voimin. Iltariennoilta ei tivolinuoriso myöskään voinut välttyä, kun iltaelämä oli kaupungilla vilkasta. Taas jaksaa!

 

Joensuusta nokka kääntyi toiselle puolelle Suomea, Kauhavalle, jossa meitä jo odottivat hävittäjien kotoisa ja juhannukselta kuulostava melu!

 

Siitä kuitenkin seuraavalla kerralla. Nyt, mukavaa juhannusta!


Palaa otsikoihin



Rakennuspuuhissa